Przedmiot składa się z wykładu i zajęć laboratoryjnych

Wykład

Celem wykładu jest nabycie przez studenta wiedzy i umiejętności w zakresie gospodarki odpadami i recyklingu odpadów. Student pozna metody gospodarki odpadami w szczególności odzysku energii z odpadów oraz metody recyklingu organicznego, materiałowego i surowcowego odpadów. Ponadto pozna aspekty prawne i ekonomiczne gospodarki odpadami oraz ocenę efektywności wykorzystania odpadów jako surowców wtórnych.

Przedmiot ma również na celu kształtowanie odpowiedniej postawy studenta charakteryzującej się aktywnością i samodzielnością w prowadzeniu działań w zakresie poszukiwania i stosowania nowoczesnych rozwiązań wspomagających doskonalenie systemu selektywnej zbiórki odpadów jako podstawowego elementu recyklingu odpadów komunalnych, a nadto krytycyzmem, niezależnością myślenia, zdolnością decyzyjną, i organizacyjną

Integralną część wykładu jest dyskusja, w której studenci z inspiracją prowadzącego będą odpowiadać na pytania: w jaki sposób można optymalizować selektywną zbiórki odpadów? Jakie będą potrzebne informacje do optymalizacji selektywnej zbiórki odpadów, do czego służą informacje pozyskane z badań ilościowych i jakościowych? Część zajęć wykładowych jest przeznaczona do prezentacji przez studentów przykładów w oparciu o metodologię dydaktyczną (Case teaching method)

Laboratorium

Studenci w ramach zajęć laboratoryjnych przeprowadzą podstawowe oznaczenia fizykochemiczne odpadów. W ramach zajęć laboratoryjnych zostaną przeprowadzone: badania właściwości paliwowych oraz nawozowych odpadów. Na podstawie tych badań studenci będą mogli dokonać wyboru metody zagospodarowania odpadu.

Warunki zaliczenie przedmiotu

  • Wszystkie efekty uczenia się muszą zostać zdane
  • Ocena będzie składać się z następujących oceń:
  1. Ocena z wykładu: ocena z kolokwium z wykładu + ocena z zadania (0,6+0,4?)
  2. Ocena z laboratorium
  3. Ocena całego przedmiotu: ocena z wykładu + ocena z laboratorium (0,6+0,4)